האינטרס של השמאי

אם אתם בבעיית מימון, או לוקחים אחוזי משכנתא גבוהים מהבנק אז אתם הערכה של השמאי היא קריטית עבורכם. מכיוון ששמאות היא מקצועי גמיש במידה מסוימת, וכל אחד מהשמאים עשוי להעריך נכס במחירים שונים (הערכה יכולה להיות בהפריש של 10%-20% או יותר), אז חשוב שתבינו את האינטרנס של השמאי.

חובה כלפי הבנק

ראשית, החובה של השמאי היא כלפי הבנק. הבנק הוא המעסיק של השמאי, והשמאי רוצה להמשיך ולעבוד עם הבנק. במקרה שבו השמאי נותן הערכה נכס גבוהה מידי יחסית למחיר השוק, פירוש הדבר שהבנק נותן ההלוואה הוא מסתכן יותר (אם יצטרך למכור את הבית), וגם הוא נותן רביות פחות טובות לו (יותר טובות ללקוח).

במקרים נדירים יש גם איום של תביעה כלפי השמאי וזאת בנוסף להחלטה של הבנק שלא לעבוד עם השמאי.

הפחד מתביעות

אומנם מאוד קשה להוכיח רשלנות בעת שמאות, אבל ברגע שתובעים את השמאי (גם אם הוא יוצא זכאי), הוא יצרך לשלם בשנה הבאה יותר פרמיה על ביטוח על עבודתו. כלומר ברגע שתובעים אותו (גם אם הוא זכאי) יש סיכוי שהוא ישלם יותר ביטוח. בנוסף, תביעה עלולה להוציא לו שם רע.

זאת אומרת שהדבר שהכי מניע את השמאי זה שלא יתבוע אותו.

חובה כלפי הקונים

מצד אחד הקונים משלמים לו בפועל, מצד שני הקונים הם "לקוחות שבויים", הם קיבלו את השם שלו מתוך שלוש שמות ובחרו בו. אם השמאי איננו נותן לכם את השמאות שאתם צריכים אז יש לכם אפשרות לשכנע אותו באופן עקיף או לשנות את השמאות שלו או שלא לשלוח אותה לבנק כך שאתם תוכלו ללכת לשמאי אחר.

ראו עוד על שמאות, וכן על שמאות קריטית.