שמאי

כאשר אתם מקבלים איושר עקרוני למשכנתה מהבנק ובאים לקבל את המשכנתא מהבנק  תגלו שאם צריכים להזמין שמאי מטעם הבנק אשר יעריך את שווי הנכס (ויזהה אותו בטאבו או ברישומים אחרים). ההשפעה של עבודתו של השמאי עשויה להיות מכריעה ומשום כך החלטנו לכתוב באופן מקיף על העבודה מול השמאי. בהתאם לצורך נפנה למאמרי משנה.

תפקיד השמאי

השמאי עושה עבור הבנק הערכה של שווי הנכס, (כמה הנכס עולה באמת ולא בהכרח בכמה קניתם אותו). בנוסף השמאי מזהה את הנכס (שמה שרשום במסמכי הטאבו זה באמת הנכס) ועוד כל מיני דברים מסוג זה.השמאי מעביר את השמאות לבנק ועל סמך השמאות הזאת הבנק קובע כמה לדעתו שווה הנכס (כמעט תמיד השמאי יעביר את שיווי הנכס המינימלי כלומר גם אם קניתם במחיר מציאה זה יהיה המחיר שבסופו של דבר הבנק יקבע כמחיר שעליו הוא מחשב את ריביות המשכנתא שלו. 

קבלת טלפונים של שמאים מהבנק

לרוב הבנק ייתן לכם רשימה של שלושה שמאים אקראיים to לקבוע עם אחד מהם שיעשה לכם שמאות וישלח אום לבנק. לרוב קשה למצוא באינטרנט מידע משמעותי על השמאים והאם הם יתנו לכם את הערכת שוויי הנכס שאתם רוצים.

מסמכים לשמאי – תהליך ביקור השמאי בבית

אחרי שתקבעו עם השמאי הוא יבקש מכם להכין מסמכים ויבוא להעריך את הנכס בבית. לרוב לא תצליחו להכין את כל המסמכים (זה בסדר), ותעבירו לו את המסמכים בהמשך. קראו את המאמר: מסמכים לשמאי

שימו לב שאם השמאות שלכם קריטית כדאי לכם לקרוא איך לדבר עם שמאי הבנק.

אתם תשלמו לשמאי במקום  או אחרי שיעשה את השמאות ואז  תצטרכו להעביר לו את הכסף לבנק. שימו לב שאם השמאות היא קריטית עבורכם חשוב שתדעו כיצד להתנהל אתו

האינטרנסים של השמאי – מה מניע את השמאי

אחד המניעים העיקרים של השמאי (אם לא העיקרי ביניהם) הוא שאף אחד לא יתבע אותו. לא הבנק, ולא אתם. אם אתם עלולים להקלע לקושי מימוני מול הבנק, חשוב שתבינו מה האינטרסים של השמאי. ראו את המאמר האינטרסים של השמאי.

השמאי מעביר את הערכת השמאות לבנק

בשלב זה השמאי מעביר את השמאות לבנק, והמשך תהליך קבלת המשכנתה ממשיך.

מתי השמאות קריטית

ישנם מצבים שבהם אתם לוקחים משכנתא נמוכה (נניח 10% ממחיר הדירה) במצבים אלה אם השמאי יקבע שמחיר הנכס קצת נמוך ממה שקניתם אותו אז זה לא נורא כי לא היה לזה השפעה משמעותית על המשכנא עו על הריביות.

ישנם, לעומת זאת מצבים שבהם השמאות היא קריטית. נניח שלקחם 70% משכנתא (מקסימום) ואז השמאי טוען שהדירה שווה פחות אז באופן מעשי תצטרכו לקחת יותר מ 70% ואז הבנק עלול שלא לאפשר לם את המשכנתה. הדבר נון גם לגבי ריביות כל שאוז המימון גבוה יותר הריביות משתנות כי הבנק צריך להשקיע יותר כסף במשנתא שלכם.

קראו על מי השמאות היא קריטית, וכן גם איך להתנהג עם השמאי אם השמאות היא קריטית.

לקחת שמאי על חשבונכם לפני קניית הנכס

לעתים קרובות כדאי לכם לקחת שמאי על חשבונכם בכדי לדעת האם אתם עושים עיסקה טובה בקניה שלכם, ובנוסף, אם אתם צריכים לקחת משכנתא גדולה מהבנק אז עליכם לקחת שמאי על חשבונכם שיעזור לכם "להתמקח עם השמאי של הבנק" במידת הצורך.ראו לקיחת שמאי לפני חתימת החוזה.

סיכום

כאשר אתם לוקחים משכנתא אתם תצטרכו להפגש עם שמאי. כדאי שתבואו מוכנים למפגש איתו על מנת שהמשכנתא שלכם לא תפגע.