משכנתא בריבית קבועה לא צמודה

משכנתא בריבית קבועה לא צמודה למדד הוא אחד ממסלולי המשכתנאות הבטוחים ביותר. במסלול משכנתא זה הריבית של המשכנתא נקבעת מיד בהתחלה (בעת לקיחת המשכנתה), הריבית איננה צמודה למדד, כך שאתם יודעים בדיוק כמה כסף תחזירו מידי חודש במסלול זה.

יתרונות משכנתא בריבית קבועה לא צמודה

למשכנתא קבועה לא צמודה למדד יש יתרונות רבים:

  • התשלום החודשי הוא קבוע לאורך כל התקופה שלוקחים אותו
  • אם לוקחים בחשבון שהמדד ילך ויעלה (הרגע שלקחתם את המסלול הזה) אז באופן אבסולוטי המסלול הזה הוא נחשבת לזול ביותר (או בן הזולים) ביחס לכל התקופה (למשל בהשוואה למסלול של ריבית קבועה צמודה למדד).

כאשר מבססים את חלק מהשכנתא על ריבית קבועה לא צמודה למדד מקבלים משכנתא מאוד יציבה מבחינת ההחזר החודשי לאורך השנים.

חסרונות משכנתא בריבית קבועה לא צמודה

  • התשלום ההתחלתי במסלול זה הוא גבוה יותר ביחס למסלול משכנתא ריבית קבועה צמודה למדד – כלומר בגלל שבמסלול זה אין הצמדה למדד אז כבר מההתחלה משלמים לבנק את ה"סיכון שלו" שהמדד יעלה
  • אם הריבית במשק תרד אז הרכיב הזה יהיה גבוה יותר ביחס לחלופות האחרות – כלומר לא יהיה אפשר להנות מזה
  • בנוסף, אם בזמן שתרצו לפרוע את המשכנתא (לפני הזמן) הריביות במשק יהיו נמוכות יותר מהזמן שאתם לוקחים אותם אז תשלמו קנס על פרעון מוקדם.

מתי לקחת מסלול משכנתא בריבית קבועה לא צמודה

לעתים קרובות רצוי שמסלול זה יהווה עוגן למשכנתא בגלל שההחזר החודשי במסלול נשאר קבוע ויציב לאורך כל תקופת המשכנתא. (יש כאלה שנותנים לו שליש, אבל ראו יותר פרטים בתמהיל משכנתא)

אם אתם כאלה שמפחדים שתשלומי המשכנתא יעלו, אז נראה שכדאי לכם לבסס את תמהיל המשכנתא שלכם על מסלול זה. זהו מסלול יציב ו"בלי הפתעות"

אם כיום הריביות במשק נמוכות כדאי לכם יותר לקחת את הרכיב הזה של המשכנתא. (כי כאשר הריביות יעלו אז המסלול הזה יכול להתברר כמסלול מאוד רווחי)

לעומת זאת אם הריביות במשק מאוד גבוהות ואתם חושבים שלאורך השנים הם ירדו באופן רציף, אז יתכן לא כדאי לקחת את המשכנתא בריבית קבועה לא צמודה כי בסופו של דבר היא תהיה יקרה יותר.

סיכום משכנתא בריבית קבועה לא צמודה

משכנתא קבועה לא צמודה למדד היא משכנתא עם החזרים קבועים ולא משתנים מידי חודש. זוהי משכנתא שמיועדת לאנשים שמעוניינים "לישון טוב בלילה" בגלל שהם יודעים בדיוק כמה ישלמו במסלול זה גם עוד 10 שנים ויותר (לאורך כל חיי המשכנתא).

יחד עם זאת

  • אם אתם חושבים שהריביות ירדו בממוצע במהלך השנים אז מסלול זה עלול להתגלות כיקר יותר.
  • אם אתם חושבים שהריביות יעלו בממוצע במהלך השנים הקרובות אז מסלול זה עשוי להתגלות כזול במיוחד

חיסרון בולט של מסלול זה הוא שהתשלום ההתחלתי (בשנים הראשונות) הוא יקר יחסית למסלולי משכנתא אחרים.

לסיכום – מסלול זה יכול להוות עוגן למשכנתא שלכם, ולדעתינו הוא רכיב כמעט חובה בכל משכנתא ראו גם תמהיל משכנתא ומסלולי משכנתא נוספים.